Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/068.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Szampon do włosów mieszanych | Zasady pielęgnacji włosów

Jak pielęgnować włosy tłuste u nasady i suche na końcach?

Włosy mieszane to bardzo kłopotliwy i trudny w pielęgnacji rodzaj włosów. Problem ten dotyczy przede wszystkim posiadaczy długich włosów, które mają tendencję do przetłuszczania się u nasady i wysuszania przy końcach.

Pielęgnowanie powinno przebiegać dwufazowonajpierw oczyszczanie skóry głowy z nadmiaru sebum, a następnie odżywianie i nawilżanie całych pasm.

Podstawa pielęgnacji jest wybór szamponu dostosowanego do potrzeb włosów mieszanych, który zawiera składniki oczyszczające i odświeżające, a jednocześnie ochraniające i nawilżające. Szampon należy rozprowadzić przy pomocy ciepłej wody na skórze głowy unikając wcierania go wzdłuż pasm. Nie powinno się stosować szamponów przeznaczonych do włosów tłustych, ponieważ może to spowodować nadmierne przesuszenie końcówek.

Na nasadę głowy powinno się stosować toniki i peelingi- preparaty o właściwościach regulujących wydzielanie sebum. Zawierają  cynk i mentol, który wysusza skórę głowy, wzmacnia cebulki i złuszcza martwy naskórek.

Odpowiedniej pielęgnacji wymagają również końcówki włosów, na które powinno się nakładać regenerująco- nawilżające balsamy, odżywki, olejki i proteiny. Te kosmetyki aplikuje się po umyciu głowy i oczyszczeniu skóry tonikiem. Preparat rozprowadzamy równomiernie wzdłuż pasm włosów, unikając wcierania w skórę głowy, co zwiększyłoby wydzielanie sebum.

W pielęgnowaniu włosów mieszanych najważniejszy jest dobrej jakości szampon uwzględniający potrzeby tego typu włosów. Działanie szamponu powinno uzupełniać regularne oczyszczanie skóry głowy (np. tonikiem z mentolem) i intensywne nawilżanie i regenerowanie końcówek. Konieczne jest sięganie po kosmetyki profesjonalne dostosowane do rodzaju włosów i uwzględniające jednoczesną skłonność do przetłuszczania i wysuszania.

Z rozwagą należy sięgać po kosmetyki stylizacyjne. Większość z nich zwiększa tendencję do przetłuszczania się oraz dodatkowo powoduje powstanie łupieżu. Ponadto część z nich, szczególnie lakiery i spraye, zawierają wysuszający alkohol. Należy unikać prostowania prostownicą, modelowania lokówką i suszenia gorącym powietrzem. Zabiegi te powodują powstanie suchych końcówek i zniszczenia wzdłuż pasm.

Włosy tłuste u nasady i suche na końcach należy regularnie podcinać- co 6 lub 8 tygodni, oraz myć i odżywiać tak często jak jest to konieczne- nawet codziennie, nie używając przy tym odżywek bez spłukiwania, które zwiększają wydzielanie sebum.

Włosy mieszane to problematyczny w pielęgnowaniu typ fryzury. Wymaga dwojakiego rodzaju zabiegów- oczyszczających i odświeżających oraz nawilżających i odbudowujących.